A címben szereplő kérdés szerintem sokak fejében megfordult már, főleg amikor a 20.000.- környéki nagyáruházi gépekre téved az ember szeme. Szerintem nem létezik, mert lehet, hogy megveszem olcsón a gépet, de a sok bosszúság nem biztos, hogy arányban van az árkülönbséggel. Már hallom a "profi szakembereket, „Nekem már 3 éve megvan a gépem és hibátlan”, neki szerencséje volt, de egy gép vásárlás nem lehet olyan, mint a rulett, piros vagy fekete, vagy bejön vagy nem.
A mai cikkünkben azt feszegetem, hogy dupla anyagi kockázattal lehet-e tuti minőségi gépet vásárolni. A hazai láncfűrész piacon 2 nagy márka dominál a Stihl és a Husqvarna, a Makita próbál magának piaci rést találni, ami az elektromos kéziszerszámokkal már sikerült is, az már bizonyított, a Dolmar 91’.s felvásárlásával megpróbálja erre a piacra is betenni a lábát.
A Husqvarna legolcsóbb gépe a H-236-os (67.790.- ) a Stihlé az MS170 (69.900.- ) és a Makita EA3201 ( 58.900.-). A bemutatásnál megnézzük, hogy ezeknek a gépeknek a sorban következő testvérei mennyivel drágábbak és mennyivel nyújtanak többet.
Azt elmondhatjuk, hogy technikai alapadatokban nincs nagy különbség, még a pontozási szisztémánk szerint sem, Az MS 170-nek az alacsony teljesítménye, a Makita 3500-nak pedig az ára okozott hátrányt. Ebből adódóan inkább érzelmi alapon lehet csak választani, úgymint az autókhoz hasonlóan, mert aki BMW mániás az akkor sem fog Audit venni, ha a legtökéletesebb tesztet hozzák ki róla. A vásárlás előtt van egy fontos dolog, amit körbe kell járni, ez pedig a szervizelési lehetőség. Nagy előnyük ezeknek a márkáknak, hogy tartósak és jó a szervízhálózatuk. Több mint 15 évet dolgoztam olyan cégnél, ahol javítottuk a „nagyáruházi” csodákat, de az életem egyik legboldogabb napja volt, amikor felmondtuk a szerződéseket, mert az egy dolog, hogy elromlanak, de a kedves ügyfelek elvárásai finoman szólva nem voltak arányban a gépért kifizetett értékkel. Visszatérve a márkásabb gépekre, a vásárláskor érdemes körbenézni is, hogy melyik cégnek van jó minőségű szervize, mert hiába szeretne egy gógánfai iparos Stihlt venni, ha nincs normális műhely a környéken,ott csak a Husqvarnanak van, de ugyanez fordítva is igaz Budakeszire vagy Törökbálintra.
Mindenki elfelejti, hogy egy láncfűrésznél például nem elég a gépet megvenni, de folyamatosan kell hozzá vásárolni lánckenőolajat és persze vezetőt és láncot is.
A felsorolt gépek elvileg alkalmasak 40 cm-es vezető használatára, azért én nem tanácsolom, tökéletesen elég a gyárilag ajánlott 35 cm-es is (én 12 éve használom az MS017-esem, 30 cm –es 1,3 lánccal). A Stihl 170-nél az 1,1 láncot ajánlják, nekem személy szerint az nem jött be, inkább használom rövidebb vezetővel, de az erősebb 1,3 mm lánccal (ez a méret a vezetősínben futó szem szélességét jelzi)
Még egy nagyon fontos tényező, ami szintén igaz mind a három gyártó esetén, ha véletlenül rossz keverék használata miatt megsül a motor, a mendemondákkal ellentétben, gyári alkatrészekkel (henger, dugó, gyűrűkészlet) és átlagos 2 ó munkadíjjal számolva kb 25.000-30.000.-ból talpra állítható a masina.
Szerencsére ezek a gépek már nem csak egy motorból, lánckerékből, vezetőből és láncból állnak, a gyártók próbálnak valami kis innovációt is belecsempészni a történetbe. Ezt a legegyszerűbb bemutatni a Stihl 170-es és a 171/181-es testvérein keresztül. Egy egyszerű szemlélőt, ha megkérdezünk mi a különbség a két típus között, a legjobb esetben azt válaszolja, hogy az egyik „áramvonalasabb”. Ha jobban megnézzük a képet látszik, hogy míg a 170-esen két csavar tartja a vezetőt, és elölről kell a láncot feszíteni, addig a 171/181-es párosnál már csak egy szorító anyával kell bajlódni és kényelmesen oldalról tudjuk feszíteni a láncot, úgymint a nagyoknál. A másik nagy különbség, ami kevésbé látszik, hogy a 171/181-es széria már egy újgenerációs rezgéscsillapító rendszerrel van felszerelve, egyszerűbben szólva a hagyományos gumibakokat lecserélték fémrugókra.
Az már egy régi, bevált megoldás a Stihlnél ahogyan egy kombinált gázkarral megoldották az egykezes kezelését . A gép funkcióinak / hideg- és melegindítás , üzemelés és leállítás / irányítása egyetlen kar segítségével történik. Ez a kezelést különösen komfortossá és biztossá teszi, mivel így a kéz mindig a fogantyún maradhat.
A kis köbcentiből úgy tudtak ekkora teljesítményt kihozni, hogy a hagyományos szívótorkot és kipufogónyílást felcserélte egy négycsatornás technológia, azaz a gyújtás előtt a henger négy csatornán töltődik fel, tehát gyorsabban mint a hagyományos technológiáknál . Az üzemanyag ezáltal optimálisan ég el, és jelentősen megnő a motor hatékonysága. Az eredmény: kisebb fogyasztás, magas forgatónyomaték, nagy fordulatszám-tartomány.
A Stihl ezt a szlogent használja ennél a gépcsaládnál:
Sokoldalú gépek sokoldalú embereknek
A Husqvarna ebben a modeljében is hozza a megszokott jellemzőket, azaz a láncfék a fedélben van elhelyezve, és a csillagkerék kuplunggal kifelé kacsint a tulajdonosra, azaz a cserével ne próbálkozzunk otthon.
Amibe még úgy tűnik verhetetlen, az a tökéletes rezgés értékek, amit a hatékony LowVib® rendszerének köszönhet.
A Stihlhez hasonlóan ők is a négy csatorna, két torok megoldást választották a hengernél, amit X-Torq®-nak kereszteltek el. Azt megmondom őszintén már nem tudom ki jött ki elsősszőr ezzel
Nem is a Husqvarna lenne, ha nem találkoznánk a kékszínű szivatókarral, ami most kiegészült egy könnyebb indítást segítő pumpával.
A Husqvarna egymondatos jellemzése a gépről:
Ideális láncfűrész könnyebb fűrészelési és hobbi munkákhoz.
Nem maradt más hátra, mint a Makita bemutatása. Egy alapvető különbség van a 32-es és a 35-ös sorozat között, ami nem csak az árban, de a súlyában is megmutatkozik, hogy a 35-ös sorozat egy teljesen más felépítésű gép, ami már egy komolyabb forgattyús házat kapott.
Maga a 32-es sorozat nem csak az árával próbál versenyezni a régi nagyokkal, hanem az alapárban lévő extrákkal is, úgymint a szerszámmentes láncfeszítés, és a könnyű indítás. A Makita a könnyű indítás miatt nem csak a berántót variálta meg, hanem a gyújtást is, az MPI, azaz a Memory Power Ignition kifejlesztésével. A ki-be kapcsoló nem véletlenül lett úgy elrejtve, nehogy egy gyermek beindíthassa.
Záró mondatként szerepeljen itt, a Makita pármondatos jellemzése a 3200-ról:
Kategóriáját tekintve és itt értem az ár kategóriát is az elvárt szint felett bőven teljesítő masina. Az újdonságok, a felszereltség nem marketing célokat, hanem a felhasználókat szolgálják és teszik ezt üzembiztosan.
Végezetül én most nem szeretnék pálcát törni egyik gép felett sem, remélem azt sikerült bemutatni, hogy nagyjából hozzák az azonos paramétereket és az hazudik, aki azt mondja, hogy valamelyik tökéletes, mert ahogy mindegyiknek vannak jó megoldásai úgy kisebb hibái is, de összességében, megbízható gépeket kapunk a pénzünkért. Nem véletlen hogy a Gépítélet -nél mind a három márka 8,5 pont felett teljesít a használok szavazatai alapján. Szerintem, egyre fontosabb az, hogy ezek a márkák milyen, a mai divatos szóval élve az AFTER SALES technikát használnak, azaz milyen a termékkel kapcsolatos utólagos szakmai tanácsadás, van-e felkészült és ténylegesen létező szervízhálózat, van-e központi szerviz, biztos-e az alkatrészellátás, valamint mennyire rugalmas, illetve korrekt a garanciális ügyintézés. Azt kijelenthetjük, hogy az előbbi felsorolás az „olcsó nagyáruházi” kategóriákra nem igaz, ezen felül az sem elhanyagolható, hogy egy géppel eldolgozunk 1-2 évet, vagy megadjuk az esélyt, hogy a egyik örök társunkat vesszük meg, tehát mindenki eldöntheti szeret-e kockáztatni, vagy szeret a pénzéért jó minőséget vásárolni, mert szerintem igaz a mondás
Mindig az olcsó a legdrágább
kattints a képre a galéria megnyitásához !
A láncfűrészekkel kapcsolatos gyári leírások itt letölthetők:
Stihl MS170-171-181 Husqvarna H-236 Husqvarna H-135 Makita 3200
Ha más a véleményed, akkor Gépitéletre fel, éljen a barkács.
A most futó nyereményjáték pontos feltételeit a facebook oldalunkon megtaláljátok.